Czym jest marketing afiliacyjny?
Marketing afiliacyjny to relacja biznesowa dwóch stron, w której partner zarabia prowizję na promowaniu produktów wybranego sprzedawcy. Podmiot współpracujący, tzw. afiliant, nawiązuje relację z marką partnerską – reklamodawcą – i poleca produkty tej marki na swoich kontach społecznościowych, blogu lub na platformach online, zarabiając prowizję na każdej sprzedaży, do której dochodzi z jego rekomendacji.
Reklamodawca udostępnia partnerowi specjalny link partnerski. Dzięki niemu firma monitoruje liczbę transakcji pochodzących ze stron partnera i rozlicza się z nim według faktycznego poziomu sprzedaży.
Z kilku powodów warto zainteresować się marketingiem afiliacyjnym:
- Niski poziom ryzyka – dołączenie do programu afiliacyjnego jest darmowe, nie musisz ponosić żadnych nakładów, by zacząć działalność.
- Dochód pasywny – zamieszczasz link partnerski na swoich stronach i nic więcej nie musisz robić.
- Minimalne koszty – nie potrzebujesz żadnej infrastruktury biznesowej do prowadzenia działań marketingu afiliacyjnego, wystarczy Ci laptop i połączenie internetowe.
Jak działa marketing afiliacyjny?
Aby zrozumieć mechanizm działania marketingu partnerskiego, poznaj trzy podmioty kluczowe dla jego istnienia: sprzedawców, partnerów afiliacyjnych i klientów. Wszyscy razem tworzą ekosystem marketingu afiliacyjnego.
- Sprzedawcy – sprzedawcą i zarazem reklamodawcą jest firma produkująca lub dystrybuująca produkty. To może być wielka sieć o krajowym zasięgu albo lokalny niezależny sklep.
- Partnerzy afiliacyjni – drugą stroną umowy partnerskiej jest afiliant, który prowadzi działania marketingowe na rzecz reklamodawcy, wykorzystując do tego swoje strony internetowe, bloga lub konta społecznościowe.
- Klienci – osoby kupujące dany produkt. Gdy dokonują zakupu, korzystając z linka partnerskiego, afiliant otrzymuje prowizję od tej transakcji.
Jak wynagradzani są partnerzy afiliacyjni?
Jest kilka sposobów rozliczeń w ramach marketingu partnerskiego. Na ogół jest to prowizja od sprzedaży, warto jednak poznać też inne możliwości:
- Pay per sale, czyli prowizja od sprzedaży, to najpopularniejsza metoda naliczania wynagrodzenia dla afilianta. Stosowana jest, gdy klient wejdzie na stronę sprzedawcy i dokona na niej zakupu, korzystając z linku zamieszczonego na stronach afilianta
- Pay per lead, czyli wynagrodzenie za pozyskane leady, stosowane jest rzadziej i dotyczy sytuacji, gdy sprzedawca płaci partnerowi za pozyskanie danych kontaktowych do klientów, np. gdy uzupełnią formularz kontaktowy lub skorzystają z danej oferty na okres próbny.
- Pay per click, czyli wynagrodzenie za kliknięcie, to kolejna rzadka metoda rozliczeń, gdy reklamodawca płaci afiliantowi, gdy klient tylko kliknie w link zamieszczony na stronach partnera.
Jak zacząć zarabiać na afiliacji?
Do zarabiania na afiliacji niezbędne jest źródło ruchu. Może to być cokolwiek, co trafia do dużej liczby zainteresowanych użytkowników. Najlepiej sprawdzają się strony internetowe, blogi oraz profile w mediach społecznościowych. Zarobki w marketingu afiliacyjnym są ściśle skorelowane z wielkością ruchu, ale już nawet mało popularne strony internetowe mogą promować wybrane programy i osiągać pierwsze zarobki.
Kluczem do skutecznego zarabiania na afiliacji jest jednak promowanie właściwych programów. Należy dopasować je do zainteresowań użytkowników, których można pozyskać z posiadanego źródła ruchu. Odwiedzających blog wędkarski raczej nie zainteresuje nowy błyszczyk od popularnej firmy kosmetycznej, ale już część z nich może skorzystać z oferty internetowego sklepu wędkarskiego. Dobierając program należy kierować się logiką, ale zawsze można pozwolić sobie na małe eksperymenty.
Wspomnieliśmy już, że im wyższy współczynnik konwersji, tym większe zarobki z marketingu afiliacyjnego. Na ten parametr kluczowy wpływ ma nie tylko to, co się promuje, ale też to, w jaki sposób promuje się dany program. Warto zadbać o to, by treść była dla użytkownika interesująca. Nie należy jednak przesadzać – zbyt nachalna reklama znacząco zmniejszy współczynnik konwersji i może zniechęcić wielu potencjalnych użytkowników.
Przykładowe branże reklamujące się za pomocą afiliacji to finanse, podróże, kosmetyki, odzież i elektronika. Z tego powodu szczególnie przydatne może być posiadanie bloga dotyczącego któregoś z wymienionych obszarów.
Afiliacja – dlaczego warto spróbować?
Teraz kiedy już wiesz, jak to wszystko działa i nie musisz wpisywać w wyszukiwarkę hasła afiliacja co to?. Możesz zacząć swoją przygodę z zarabianiem online! Dlaczego warto postawić właśnie na afiliację? Przede wszystkim, przystępując do sieci afiliacyjnej, nie ryzykujesz zupełnie niczym! Nie jesteś do niczego zobowiązany, ale dzięki bogatej ofercie programów partnerskich z pewnością znajdziesz produkty, które zechcesz polecać. Poza tym żywotność linków afiliacyjnych jest bardzo długa i mogą one samoczynnie zarabiać na Twoją prowizję.