Jak wybrać firmę windykacyjną?

Przy takim wyborze, jaki oferuje rynek, tytułowe pytanie zdaje się być całkowicie naturalnym. A zatem – na co warto zwrócić uwagę, zanim zdecydujemy komu powierzyć odzyskanie swoich pieniędzy?

Najważniejszymi, pierwszymi kryteriami wyboru są: doświadczenie oraz koszta. Firma, bądź kancelaria zależnie od branży dla jakiej odzyskuje należności ma inne schematy działania, a ich odpowiedni dobór gwarantuje uzyskanie oczekiwanego efektu. Dobra firma windykacyjna powinna dobierać konkretne metody działania indywidualnie do każdej ze spraw. A jak dobrze wiadomo im większe doświadczenie, tym większa znajomość schematów oraz samych dłużników.

O kosztach było wspominane już w poprzednich postach, więc przypomnę tylko, iż warto patrzeć czy zapłata jest za efekt, czyli faktura wystawiona zostaje dopiero po odzyskaniu należności (po więcej informacji zapraszamy tutaj).

Warto spojrzeć również na taki szczegół, jak to czy firma przyjmuje sprawy z marszu, czy jednak analizuje przesłane wcześniej dłużne dokumenty. Gwarancja, że sprawa na pewno zostanie przyjęta brzmi dobrze, owszem, ale niestety może to skutkować dużo niższą skutecznością. Firma, która oferuje wcześniejszą analizę gwarantuje indywidualne podejście do sprawy zarówno od strony wierzyciela, jak i dłużnika. Potrafi to przynieść naprawdę wymierne korzyści, ponieważ do każdej sprawy mają możliwość ułożenia oddzielnego schematu działania.

Taki schemat działania, w skrócie wiąże się z indywidualnym podejściem do dłużnika i jego sytuacji, co również jest istotnym kryterium przy wyborze firmy. Wymaganie spłaty od razu, najlepiej całości nie jest ani dobrym, ani skutecznym podejściem. Ważne, by firma windykacyjna wpierw rozeznała się w sytuacji majątkowej dłużnika, a później rozłożyła spłatę na raty, ewentualnie zaproponowała ugodę. Do sprawy powinien zostać przydzielony opiekun; ułatwia to sytuację również wierzycielowi, który w każdej chwili może dowiedzieć się o stanie sprawy (więcej informacji znajdą Państwo tutaj).

Renoma firmy, której chcemy powierzyć odzyskanie swojej należności jest równie istotna. Trzeba jednak podkreślić, że wspomniana wyżej renoma, to nie są anonimowe opinie w internecie, które mogą pozostawiać nawet dłużnicy, a kontakt z innymi Klientami, których opinie są wiarygodne oraz z którymi można się skontaktować, by otrzymać słowne polecenie. Czasami firmy zamieszczają na swojej stronie listy referencyjne – polecane jest się z nimi zapoznać przed dokonaniem decyzji.

Jak można wywnioskować z wcześniejszych słów wybór firmy odzyskującej należności nie należy do szybkich, ani łatwych, jednak warto poświęcić temu czas, ponieważ pamiętajmy, iż ta firma będzie działać w naszym imieniu.

Jeżeli poszukujesz firmy spełniającej wymienione wyżej kryteria, skontaktuj się z naszym Doradcą Klienta po indywidualną analizę sprawy.

Menu